iSETOS.cz
Představené v tichosti. Nový iPad, výkonnější iPady Pro a Apple TV 4K

Představené v tichosti. Nový iPad, výkonnější iPady Pro a Apple TV 4K

 
Publikováno dne 27.10.2022

Ani letošní říjen se neobešel bez příchodu nových Apple produktů. Ty sice kalifornský gigant oznámil v tichosti – formou tiskové zprávy. Skalní příznivci značky tak budou mít o čem přemýšlet, protože nový iPad (10. generace) je od základu upravený, zatímco iPady Pro se dočkaly spíše menších vylepšení. Zapomenout nesmíme ani na Apple TV 4K. Rozhodně jde o zajímavou nabídku produktů, které mohou být skvělými dárky k letošním Vánocům.

Nový iPad 2022 vypadá i fotí skvěle

Nejvýraznější změnou si prošel iPad (10. generace). Ten byl převlečen do zavedeného designového kabátku. Z přední strany tak nenávratně mizí Touch ID a přesouvá se do bočního vypínacího tlačítka. Vzhledově se tak nový iPad 2022 podobá výkonnějšímu iPadu Air, s nímž se dá na první pohled splést. Také má 10,9palcový Liquid Retina displej a velikostí konstrukce se neodlišuje od předchozí generace. Přibyly 3 pastelové barevné varianty, které doplňují typickou stříbrnou. Na výběr je z růžové, modré a žluté.
Poprvé v historii iPadů se přední kamera posunula na širší stranu tabletu. Nabízí 12Mpx a funkci Centrálního záběru při videohovorech. Dalším vylepšením si prošel zadní fotoaparát. Ten nově nabídne 12Mpx i výrazně lepší světelnost (f/1,8), a tak vám umožní zachycovat krásné fotografie i videa ve 4K. Novinka  je osazena čipem Apple A14 Bionic, jenž slibuje nárůst výkonu u procesoru 20 % a lepší grafický výkon až o 10 %. V rámci internetového připojení je tu nově Wi-Fi 6 a cellular verze přináší podporu 5G sítě. Konektor Lightning nově vystřídá USB-C, který rozhodně rozšíří konektivitu samotného zařízení.
Zachována u nového iPadu 2022 byla i podpora Apple Pencil 1. generace, třebaže vzhledem k dobíjecímu portu bude tato kombinace celkem kontroverzní. Tablet tak přichází s operačním systémem iPadOS 16 a práci s ním vám usnadní nová klávesnice Magic Keyboard Folio, kterou magneticky připevníte a prodává se samostatně. Cenově pak nový iPad 10. generace startuje na 14 490 Kč za 64GB variantu. U verze s podporou mobilní sítě pak zaplatíte 18 990 Kč a v prodeji budou 26. října.

Na pohled stejné, ale s turbovýkonem čipu M2. To jsou nové iPady Pro 2022

Na první pohled iPad Pro 11" a iPad Pro 12,9" nevybočuje z řady předchozí generace. Změny se však ukrývají pod povrchem, a proto je potřeba se lépe dívat. Nově tak v iPadech Pro najdeme nový čip M2, jimž Apple nedávno osadil MacBook Air M2 a MacBook Pro 13" M2, a tak přichází pořádná porce výkonu pro velmi náročné uživatele.
Posun oproti předchozí řadě s M1 čipem je o 15 % z hlediska výpočetního výkonu. Znatelnější nárůst o 35 % je u grafických úkonů a o 50 % se zvýšila i propustnost paměti. To iPadu Pro umožňuje spouštět náročné aplikace na úrovni desktopu. V nižších paměťových variantách profesionálních tabletů od Applu je paměti RAM o velikosti 8 GB, a pokud se rozhodnete pro 1 TB a vyšší uložiště, pak na vás čeká 16 GB RAM.
Osazení iPadu Pro M2 čipem se také projevilo v dalších oblastech. Nově tak můžete natáčet 4K videa v ProRes kvalitě. Viditelné výhody se také dočkal stylus Apple Pencil 2. generace. Displej iPadu Pro dokáže rozpoznat elektromagnetický signál hrotu. Ukáže vám, kam s tužkou míříte a také usnadní prohlížení aplikací a widgetů. Co se týče konektivity, tak i zde Apple vsadil na vylepšenou Wi-Fi 6E, díky čemuž si vychutnáte ještě lepší odezvu při používání bezdrátového připojení.
Nové iPady Pro 2022 přicházejí s iPadOS 16, které nabízí řadu novinek. Díky čipu M2 si snadno připojíte extérní monitor, na němž máte druhou plochu. Zároveň budete moci využít funkci Stage Manager, která umožňuje mnohem lépe uspořádávat okna vedle sebe, a ještě lépe se tak prohloubí desktopový zážitek. Cena iPadu Pro 11" začíná na 25 990 Kč za 128GB interní paměť a iPad Pro 12,9" startuje s cenovkou 35 490 Kč a k dostání budou 26. října.

Vylepšená Apple TV 4K 2022. Zrozená stát se multimediálním centrem.

Apple TV 4K se dostalo nového procesoru A15 Bionic, s nímž jste se mohli prvně seznámit v iPhonu 13. Vyšší výkon tak umožňuje přinést na scénu vašeho televizoru 4K kvalitu, HDR10+, podporu 120 Hz obnovovací frekvence a nabídnout vám ten nejlepší zvukový zážitek s Dolby Atmos, a to v podání prostorového zvuku až v 7.1. Čím ale Apple TV 4K ještě oslní, tak je cena, na které začíná. Apple TV 4K 2022 se u vás doma usadí 6. listopadu s cenou 4 190 Kč.
Značnou výhodu má Apple TV 4K v tom, že dokáže být spolehlivým multimediálním centrem. Ve spojení s dalšími zařízeními a službami Apple vytěžíte nejvíc. Čekají na vás filmy i seriály v rámci aplikace Apple TV a stejnojmenné streamovací služby Apple TV+. Na plno si doma vychutnáte i Apple Music, kde je k dispozici více než 100 milionů skladeb nebo připojte herní ovladač a zahrajte si hru z Apple Arcade. App Store je tu proto, abyste získali další aplikace třetích stran a rozšířili možnosti, které Apple TV 4K přináší.
Pokud jste navíc fanoušci chytré domácnosti, tak Apple TV 4K bude centrem veškerého dění. Snadno připojíte kompatibilní příslušenství, jež podporuje Apple HomeKit a s příchodem tvOS 16 se blýská na lepší časy s produkty, které jsou připravené na standard Matter.