iSETOS.cz
Úsvit Apple novinek. Jaké technologické hity odhalí letošní červen?

Úsvit Apple novinek. Jaké technologické hity odhalí letošní červen?

 
Publikováno dne 29.05.2023

Fanoušci cupertinského génia i všichni milovníci digitálního světa a prostoru fascinujících inovací, zpozorněte! Již v pondělí 5. června představí kalifornský gigant na globální vývojářské konferenci WWDC 2023 sérii nových produktů z hardwarové i softwarové říše – hlavní a zahajovací show pod taktovkou Tima Cooka a jeho týmu startujte z areálu Apple Parku už v 10 hodin dopoledne tichomořského času (19 hod. středoevropského času), přičemž její přímý přenos bude možné sledovat živě na oficiálních webových stránkách společnosti Apple, na Apple TV, případně i na Twitteru. A jak tomu bývá pravidelně každým rokem, i nyní řada leakerů s notným předstihem zaníceně spekuluje o tom, v jakém duchu se nejbližší keynote ponese a které trumfy odtajní. Co všechno vášnivé zvěsti předpovídají a na příchod jakých vychytávek se můžete s největší pravděpodobností opravdu začít těšit? S tím vším vás seznámíme v dnešnímu článku. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.

Apple Reality Pro AR Headset. Strhující momenty ve virtuální realitě.

Ano, jedním z hlavních trháků nadcházející konference by měla být dlouho očekávaná náhlavní souprava pro rozšířenou a virtuální (tedy smíšenou) realitu. VR/AR Apple Reality Pro Headset by potenciálně synonymizovala silnou konkurenci vůči nejlepším zařízením v obdobné kategorii na trhu, tedy například brýlím Meta Quest 2 či PlayStation VR2, a nadto by, dle informací od předního analytika společnosti Apple Ming-Chi Kua, měla do vínku dostat také revoluční čočky pro optické průhledové zážitky i řadu vnějších kamer a senzorů odemykajících atraktivní bonusové funkce & umožňujících sledování těla a začlenění skutečného prostředí do virtuálního prostoru, a to při maximální designové a rozměrové vytříbenosti. Externí kamery by významně přispěly k populárnímu ovládání gesty, intuitivnímu psaní "ve vzduchu" skrze virtuální klávesnici či třeba interaktivnímu přenosu hudby. 
Apple Reality Pro AR Headset by měla dle uniklých leaků disponovat rovněž tzv. ciferníkem reality, jenž by umožňoval promptní přepínání mezi rozšířenou/virtuální realitou a který by také prostřednictvím akčního tlačítka (ano, podobné již znáte z hodinek Apple Watch Ultra) vyvolával řadu nejpoužívanějších, eventuálně personalizovaně nadefinovaných funkcí. Naprostou pecku by rovněž představovala možnost vytváření vlastních aplikací, a to zcela bez nutnosti hlubších programátorských znalostí – souprava VR/AR Apple Reality Pro Headset by tak pravděpodobně za spolupráce s asistentkou Siri skenovala objekty vnějšího světa a následně je přeměňovala na digitální aktiva. Zvěsti naznačují, že by se takovéto aplikace posléze mohly objevit i v obchodě Apple (samozřejmě po splnění řady kritérií a náročném schvalovacím procesu společnosti). 
Stran specifikací by se měla náhlavní souprava pro rozšířenou a virtuální realitu Apple Reality Pro AR Headset pyšnit novou čipovou sadou M2, 16GB pamětí RAM, vynikající energetickou efektivitou, podporou nízkolatenční Wi-Fi 6E (pro komfortní bezdrátové připojení například k iPhonu nebo Macu), skenovací technologií rozpoznávající oční duhovku (zajišťující bleskurychlý vstup do akce a pohlcujících scén) či stylovými ovládacími prvky – například v podobě "náprstku", který by pomáhal sledování ruky a variabilnímu nastavení. Ohledně kapacity baterie, finální výdrže či způsobu nabíjení jsou informace zatím nejasné.
brýle pro virtuální realitu od Apple
 Odhadovaná cena se diskutuje v rozmezí od 500 do 3 000 dolarů v závislosti na cílových uživatelích – rozdíl by tedy mohl vyvstávat z faktu, zda si brýle bude pořizovat jednotlivec pro soukromé používání, nebo profesionálové a společnosti s komerčními záměry.
Futuristické pole funkčnosti soupravy Apple Reality Pro AR Headset by mělo být zkrátka opravdu velkolepé – od revolučních požitků z gamingu přes novou generaci vzájemné komunikace a konzumace obsahu až po neuvěřitelně efektní možnosti sdílení a streamování. Apple s vypuštěním náhlavní sestavy údajně představí i operační systém xrOS, jenž by měl obsahovat nové prostředí FaceTimu, možnost vzdáleného spouštění her a aplikací, a především exkluzivní platformu pro obchodování a nakupování aplikací. Zda se předpovědi naplní a do jaké míry získá nový famózní kousek Wearable techniky nastíněné kontury, to ukáže jen čas. Jisté však je, že by oblast rozšířené a virtuální reality se signaturou Apple spustila spektakulární poprask.  

Mac... ta kouzelná legenda. 

Ačkoliv je konference WWDC ryze vývojářskou a ódy tak budou hrány zejména na nový software a průkopnické programové vybavení, je dosti pravděpodobné, že americký technologický gigant představí alespoň jeden nový hardware právě před výše zmiňovanou VR soupravou. A tím překvapením by dle nejčastějších informací měl být právě nový honosný MacBook. Zda to budou přepracované a větší verze MacBooků Air, konkrétně vymazlené modely s 15palcovým displejem a inovativním čipem M2 Pro, nebo Macy Pro, jež by konečně odstartovaly přechod z intelových procesorů k vlastním křemíkovým čipům, například k nadupaným predátorům M2 Ultra, to vše zůstává obestřeno tajemstvím. Stejně jako podrobnější specifikace a detailnější desingové parametry. 
Další variantu představené novinky by mohl reprezentovat rovněž zdokonalený 24palcový iMac, jenž se od svého květnového vydání v roce 2021 dosud nedočkal aktualizace. Proslýchá se, že právě WWDC by mohla být oním eventem, kde remastrované iMacy spatří světlo světa, jiné zdroje zase naopak uvádějí, že Apple čeká na dokončení vývoje čipu M3, takže by se nové desktopy objevily až po boku 13palcových MacBooků Air a 13palcových MacBooků Pro později v průběhu roku. Posledním kandidátem, který by teoreticky mohl být ve hře, je 27palcový iMac Pro. A i když Apple ukončil výrobu 27" iMaců v roce 2022, tedy po uvedení Mac Studií na trh, zmínky napovídají, že by společnost skutečně mohla chystat příslovečný návrat krále a představit jej právě během červnové akce. Stejné zprávy zvěstují také příchod opulentního 42palcového iMacu s OLED displejem, ten bude ale s největší pravděpodobností uvedený na trh až někdy v roce 2024 nebo 2025

Upgradové poklady. Krát pět.

Přesně pětice operačních systémů od Applu by se měla dočkat bouře vylepšení a strategických změn. iOS 17, iPadOS 17, macOS 14, watchOS 10 a tvOS 17. Vyladěnější. Intuitivnější. Pokrokovější. Nejočekávanější a nejvýraznější změnou systému iOS 17 by mělo být přepracované ovládací centrum následované aktualizovaným pojetím zamykací obrazovky, která by mohla nově fungovat coby "displej chytré domácnosti". Leakeři hovoří rovněž o zcela nové aplikaci pro vedení deníku, vylepšení Dynamic Islandu, do kterého by mělo být integrované například rozhraní Siri, aktivních widgetech, aktualizovaném CarPlay, a zejména o mohutné optimalizaci pro náhlavní soupravu Apple Reality Pro AR Headset. Výrazných benefitů může být daleko více, ovšem na detailnější informace si budeme muset ještě chvíli počkat. 
iPadOS bývá tradičně i krátce před samotným představením velikou neznámou, však i samotný Apple o podrobnostech či předzvěstech sebemenších aktualizací důrazně mlčí. Předpokládáme ale, že by se iPady mohly letos dočkat nových funkcí zamykací obrazovky, nových pozadí či softwarového updatu, který by tabletům umožnil zhostit se role AirPlay přijímačů, což by majitelé iPhonů upotřebili pro komfortní zrcadlení médií z iOS do iPadOS. Něco podobného jsme viděli u Maců a systémů macOS Monterey, takže se nechme překvapit, kam se bude budoucnost skutečně ubírat. 
Rozsáhlé aktualizace čekají i současné verze macOS, operační systémy chytrých hodinek Apple Watch i televizorů Apple TV. Bližší podrobnosti bohužel nejsou dosud známy – fanoušci a analytici hovoří vágně o zcela nových rozhraních a přizpůsobitelnějších prostředích, a tak se i v těchto případech dozvíme zásadní jednotlivosti až po samotném zahájení konference WWDC 2023. Nezapomeňte sledovat přímý přenos – máte se opravdu na co těšit!
Článek je pouze spekulativní, informace v něm uvedené vycházejí z domněnek. Oficiální specifikace, ceny a termíny se mohou lišit. Grafický doprovod je pouze ilustrativního charakteru a nereflektuje zmiňované produkty.
Autor článku: Jakub Hasman

Vážíme si spokojenosti našich zákazníků

Vše proběhlo v pořádku, nemám výhrady.

Ověřený zákazník
18.09.2023

Nakupuji zde opakovaně, vždy vše v naprostém pořádku, komunikace probíhá v pohodě, zboží vždy pečlivě zabalené a dorazí to naprosto turbo!

Ověřený zákazník
15.09.2023

Rychlost, spokojenost s doručením.

Ověřený zákazník
05.09.2023

OK

Ověřený zákazník
20.08.2023

Nakupoval jsem asi podruhé a stejně jako u prvního nákupu, bylo vše v pořádku. Zboží bylo doručeno rychle a bylo pečlivě zabaleno .

Ověřený zákazník
15.08.2023

S obchodem jsem velmi spokojený, určitě nebudu mít problém nakoupi znovu :)

Ověřený zákazník
14.08.2023

Zboží mi bylo doručeno hned následující den, i když jsem objednával relativně pozdě odpoledne. Nakupuji zde už podruhé a opět vše proběhlo ukázkově. Obchod mohu jen doporučit.

Ověřený zákazník
03.08.2023

Aktuální iPad Pro za 75% RRP

Ověřený zákazník
03.08.2023

Fast but poor communication

Ověřený zákazník
31.07.2023

Objednala jsem si zboží s tím, že dorazí 13.7. (Na stránkách i při dokončení nákupu to bylo jasně uvedeno). Normálně datum neřeším, ale teď pro mě bylo extrémně důležité, protože v dalším týdnu se chystáme pryč. 13.7. Nic, volám na zákaznickou linku - ochota 0, zboží nejde nikde vyzvednout, nejde změnit doručení/vyzvednutí, prostě si musím počkat, než mi ho kurýr z DPD doručí. Ještě ten den (13.7.) jsem dostala zprávu, že zboží bude ten den předáno dopravci a doručené do 1-2 pracovních dnů (svitla ve mě naděje, že DPD je rychlé a že když ve čtvrtek vyzvedne, v pátek doručí. V ten den ale zboží přepravci určitě předáno nebylo, DPD při převzetí zboží totiž posílá email, který dorazil o den později a k mé smůle to znamená, že objednané zboží dorazí až v pondělí v příštím týdnu, kdy už ale nebudeme doma a budu čekat dalších několik týdnů, než budu moci zboží používat. Chápu, že se něco může zdržet pokazit, to se děje, ale vadí mi neochota a laxnost. Před dvěma měsíci jsem objednávala zboží a měla jsem ho do druhého dne. Eshop určitě není špatný, myslím, že jsem měla jen smůlu, hlavně na lidi…..

Ověřený zákazník
15.07.2023
Všechny recenze