iSETOS.cz
Září v duchu iPhone 14. Tyhle novinky vás rozhodně potěší!

Září v duchu iPhone 14. Tyhle novinky vás rozhodně potěší!

 
Publikováno dne 09.09.2022

Jako předchozí rok, tak i letošní zářiová Keynote se nesla v duchu nové řady telefonů iPhone 14. Některé spekulace byly pravdivé, zatímco jiné Apple smetl ze stolu. To však neznamená, že letošní iPhony nebudou trháky. Sice nepřišla výrazná designová změna, ale většina novinek se ukrývá v těle telefonu a určitě si vás podmaní jak svou lehkostí, tak geniálním zpracováním. Pojďme se podívat na to nejzajímavější, co letošní iPhony přináší.

Dvojice iPhone 14 a iPhone 14 Plus. Velký a ještě větší

Zvěsti kolem iPhonu 14 Mini byly pravdivé. Apple se v letošním roce rozhodl z nabídky stáhnout nejmenší verzi svého telefonu. Jeho místo nahradil iPhone 14 Plus, ten velikostně odpovídá iPhonu 14 Pro Max. Milovníci velkých displejů si tak v letošním roce mohou za poměrně příjemnou cenu pořídit 6,7palcové zařízení. Další spekulací, která se potvrdila, tak je i osazení modelů iPhone 14, ty opravdu používají loňský čip A15 Bionic z iPhonu 13 Pro, což by mohlo prodloužit softwarovou podporu loňských modelů.

Nechte se omámit novinkami, které přináší iPhone 14 a iPhone 14 Plus

Ještě fotogenialnější iPhone 14. Víc detailů, lepší barvy a mnohem více.

Jednou z důležitých vlastností každého telefonu je kamera. I letos iPhone 14 a iPhone 14 Plus přináší inovace, s nimiž pořídíte ještě lépe vypadající snímky. Vylepšení se dostalo hlavnímu fotoaparátu, ten má nově clonu ƒ/1,5 a pixely o velikosti 1,9 µm. Jednoduše řečeno, teď získáte skvěle fotky i za slabého světla. Výsledná fotografie bude bohatá na detaily, s méně šumu při horších světelných podmínkách, potřebuje kratší expoziční čas a má optickou stabilizaci obrazu s posunem snímače.

Milovníci selfie fotografií těšte se. Přední TrueDepth fotoaparát má nově clonu ƒ/1,9. To pro vás znamená, že mnohem snáze pořídíte fotku i video při slabém osvětlení. Zásadní novinkou pak je automatické ostření, takže senzor dokáže rychleji a mnohem snáze zachytit vás, ale i vaše přátele na skupinovém snímku. Teď už víte, že budete všichni vypadat dokonale a stačí jen zmáčknout tlačítko spoušť.

V případě, že se rozhodnete pro natáčení videí, pak nově iPhone 14 přináší tzv. režim Akce. Tato funkce přináší výhodu zejména ve chvíli, kdy nejste schopní pořídit záznam bez toho, aniž by se vám třásl iPhone. Teď se otřesy, prudké pohyby nebo vibrace v obrazu jen tak neobjeví. A pokud chcete natáčet velkolepé filmové snímky, tak je tu režim Film, s nímž zaostříte na osoby nebo předměty, na nichž právě záleží.

Bezpečnější než kdy dřív. Přivítejte detekci autonehody a satelitní SOS

Další milník, který nově pokořily telefony od Applu, je bezpečnost. iPhone 14 vám dokáže zachránit život ve chvíli, kdy pojedete vozidlem, které nabourá. To je nově možné díky dvoujádrovému akcelerometru schopnému detekovat měření G-síly až 256 G a novému gyroskopu s vysokým dynamickým rozsahem. iPhone 14 je tak schopen rozpoznat většinu nárazových situací a automaticky vytočí tísňovou linku, když jste v bezvědomí, nebo na telefon nedosáhnete.

Další výraznou novinkou, kterou iPhony 14 přinášejí si zatím užijí pouze uživatelé v USA a Kanadě. Věříme ale, že Apple bude chtít tuto funkci rozšířit i do dalších zemí světa.  Nově je možné poslat SOS přes satelit. To znamená, že ve chvíli, kdybyste se ocitli mimo mobilní signál a potřebovali pomoc, lze využít k poslání zprávy nejbližší satelit. iPhone 14 vás na něj pomocí aplikace navede a vyzve vás k vyplnění několika nejčastěji pokládaných otázek ohledně zdravotního stavu. Ke koupi nového iPhonu 14 získají uživatelé službu na 2 roky zdarma.

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Opravdu Pro zařízení.

Ačkoliv jsou iPhony 14 vynikajícími zařízeními, tak letošní rok hraje více do karet modelům iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Nároční uživatelé, kteří chtějí nejnovější funkce, budou muset rozhodně sáhnout po něm. Jako jediný totiž přináší nový čip A16 Bionic. Také pro něj platí, že vše, co jsme zmínili o novinkách u iPhonu 14 je i součástí těchto modelů.

Přivítejte novou tvář iPhonu 14 Pro. Tohle je Dynamic Island!

Spekulovaný výřez v podobě „i“ se nepotvrdil.  iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max sice nemají Notch, ale bezpochyby se dá říct, že průstřel v horní části obrazovky je zásadní a inovativní dominantou pročkových modelů. Seznamte se s Dynamic Island, který změní způsob, jak s iPhonem interagujete. Tohle vám totiž žádný jiný telefon doteď nenabídl.

Přepracovaná přední kamera TrueDepth s technologií FaceID zabírá méně místa na displeji. Označení Dynamic Island už sám o sobě napovídá, že se tu něco bude dít. Novinkou je způsob zobrazování notifikačních oken, které využívá průstřel v obrazovce jako přednost. Snadno se dostanete do přehrávané hudby, map nebo uvidíte časovač. Stačí přiložit prst a vy si tak můžete údaje zobrazit detailněji. Vše je jednoduché a naprosto intuitivní.

Buďte neustále v obraze s technologií Always On.

Zadívejte se na Super Retina XDR displej u iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max, nově totiž mají funkci Always On, kterou znáte z chytrých hodinek Apple Watch. Teď budete mít důležité informace neustále na očích, protože obraz potemní a obnovovací frekvence 1 Hz zajistí, že vše bude energeticky nenáročné. Zadívejte se na zamykací plochu a sledujte, jak krásně vypadá potemněné pozadí, notifikace, widgety i čas.

Ještě profesionálnější fotosoustava. Nově 48Mpx!

Po dlouhé době udělal Apple posun v počtech megapixelů. Hlavní fotoaparát iPhonu 14 Pro a iPhonu 14 Pro Max má neuvěřitelných 48Mpx, což je 4x více než doposud. Máte tak možnost zachytit o poznání více detailů, pokud přepnete do režimu ProRAW (standardně bude fotit ve 12Mpx). To znamená vyšší svobodu při úpravě fotek, zejména při ořezávání. Zato přední kamera se těší stejnému inovativnímu řešení, jako u modelů iPhone 14 a iPhone 14 Plus.

Přivítejte iOS 16. Vychází 12. září 2022

Celá řada iPhonů 14 v sobě bude mít nainstalovaný operační systém iOS 16. Jeho hlavní dominantou je mnohem více personalizovaná zamykací obrazovka, ale i spousta dalších užitečných funkcí. Více o novém iOS 16 a dalších operačních systémech jsme již psali v článku: Co nejzajímavějšího přineslo WWDC 2022? Určitě stojí za přečtení, pokud chcete vědět, jaké inovativní funkce na vás v průběhu roku čekají.

iPhone 14 a iPhone 14 Pro v prodeji již 16. září

Na nové iPhony se můžete těšit již 16. září. To se týká modelů iPhone 14 a obou iPhonů 14 Pro. Větší verze, iPhone 14 Plus, se oproti předchozím modelům opozdí a budete si na něj muset počkat do příštího měsíce, přesněji se k vám dostane 7. října.