iSETOS.cz
Co nejzajímavějšího přineslo WWDC 2022?

Co nejzajímavějšího přineslo WWDC 2022?

 
Publikováno dne 13.06.2022

Lidé po celém světě napjatě očekávají, jaké softwarové novinky nás čekají v následujícím roce. Jak už tomu bývá tradicí, i letos si Apple připravil konferenci Worldwide Developers Conference (WWDC), kterou pořádá zejména pro vývojáře, avšak úvodní Keynote často sledují zapálení jablíčkáři. Letošní WWDC 2022 sice nepřinesla výrazně revoluční změny, ale rozhodně se máme na co těšit, a to už tento podzim. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější novinky, které by vám rozhodně neměly uniknout.

Nový styl pro zamykací plochu s iOS 16

 

Nejpopulárnějším produktem z dílny kalifornského giganta je rozhodně iPhone. Nejvýraznějším prvkem v nadcházejícím iOS 16 je zcela nové pojetí zamykací plochy, kde jste doposud mohli sledovat notifikace a čas. Tenhle zážitek se však Apple rozhodl změnit. Na podzim si budou moci majitelé podporovaných iPhonů tuto plochu přizpůsobit svým požadavkům a udělat si z odemykání telefonu ještě osobitější záležitost, která bude limitována jen vaší představivostí.

S iOS 16 budete mít možnost upravit styl i barvu fontu. Hodiny se umějí nenápadně schovat třeba za vrcholek hory. K dostání budou různé filtry pro ještě lepší výsledný efekt. Tím nejzásadnějším, co přichází na zamykací obrazovku jsou widgety. Nově máte možnost přidat až 4 interaktivní prvky (záleží na jejich velikosti), a tak mít na očích události v kalendáři, jak si vedete v kroužcích aktivity, aktuální počasí a mnoho dalšího. Rozhodně bude zajímavé sledovat, jaké možnosti přinesou widgety pro aplikace třetích stran. Díky tomu prošly změnou i notifikace. Ty se nově budou shlukovat na spodní straně, aby to nejdůležitější bylo vidět. Stačí jen kliknout a veškerá oznámení se vám rozprostřou po celé obrazovce. 

Ještě lepší režim soustředění na iPhonu

Patříte mezi ty, kteří si potrpí na tom, aby vás během práce, při sportu či jakékoliv jiné aktivitě nic nerušilo? Režim soustředění si prošel výraznými změnami a umožňuje taktéž personalizaci obsahu, který chcete vidět. Vše začíná zamykací obrazovkou a pokračuje až k aplikacím, které chcete mít na domovské ploše. Už vás nebudou lákat sociální sítě nebo hry. Zároveň nově iOS 16 dokáže odfiltrovat nežádoucí obsah z používaných aplikací, jako je Mail. V režimu práce tak uvidíte pouze pracovní e-maily a výrazně zvýšíte svou produktivitu.

Upravte překlep, odstraňte odeslanou zprávu a mnoho dalšího

Novinek se dočkala i aplikace Zprávy (iMessenger), která nově přináší funkce, na něž mnoho uživatelů čekalo. S příchodem nového operačního systému si jableční uživatelé budou moci upravit již odeslaný text, pokud jste udělali překlep nebo vám jen automatická oprava textu změnila význam sdělení. Tím nejzásadnějším je ale možnost odstranění poslané zprávy, protože i těm nejlepším se občas stane, že napíšou do špatného chatu. S příchodem nového iOS, iPadOS i macOS si rozhodně budete moci oddechnout. A pokud omylem otevřete zprávu, teď si jí označíte jako nepřečtenou a odpovíte na ní později. Tím to ale zdaleka nekončí. Nově zde využijete i SharePlay v textové konverzaci, takže oblíbený seriál sledujte při chatování s přáteli. Skrze iMessenger se pusťte do úpravy dokumentů a prezentací.

Pracujte na projektu společně s aplikací Freeform

Úplnou novinkou, která přichází nejen na váš Mac, je aplikace Freeform. Ta slibuje dostatek volného místa pro jakékoliv společné nápady. Plánujte projekty, shromažďujte informace, brainstormujte nebo si spolu kreslete. Všechny změny navíc uvidíte v reálném čase, takže víte, kdo vložil odkaz, soubor, video či webovou stránku.  Zajímavé určitě bude, jak uživatelé zapojí tuto aplikaci do svého pracovního procesu.

Další zajímavosti v iOS

Vylepšení se dočkala i možnost diktování. Nově můžete mluvit a automaticky se vám doplní interpunkce nebo vloží požadované emoji. Plynulejší bude i přechod z diktování do psaného textu, protože klávesnice nezmizí. Změn se dočkala i Apple Pay a Peněženka, kde můžete sledovat stav své objednávky nebo bezpečně sdílet klíče. Ještě jednodušší bude rodinné sdílení, kde je brán zřetel na tvorbu dětských profilů a rodičovské kontroly. V rámci rodiny pak půjdou sdílet vybrané fotografie.

macOS Ventura – buďte lepší v tom, co děláte

Pro práci v macOS často využíváme Spotlight pro vyhledávání obsahu i aplikací. Ten si ve verzi Ventura prošel výraznou designovou změnou a přináší mnohem více informací i náhledů než kdy předtím. Mnohem snáze se dostanete k požadované akci, kterou rovnou spustíte – ať už jde o zapnutí zkratky či nastavení budíku. V aplikaci Mail se s novým macOS 13 bude hledat o poznání lépe a získáte ještě lepší návrhy výsledků.  A pokud jste si rozmysleli odeslání e-mailu, tak jej ještě můžete zrušit a třeba si naplánovat čas, kdy má být odeslán.

Mějte přehled nad aplikacemi se Stage Manager

Práce s aplikacemi na jedné ploše Macu se stává o poznání vyladěnějším zážitkem díky nové funkci Stage Manager. Ta automaticky zorganizuje jednotlivá okna a vy se lépe soustředíte na jednotlivé úkoly, vybrané skupiny si můžete přizpůsobit tak, aby vám vyhovovaly. Snadné je i přepínání, stačí jen kliknout na levé straně a hned se můžete věnovat jiným záležitostem. Zkopírujte soubor a vložte ho do prezentace. Práce se tak stane mnohem plynulejším a organizovanějším zážitkem.

Ještě lepší zážitek s FaceTime Handoff a fotoaparátem iPhonu

Komunikujete rádi přes FaceTime? Teď bude mnohem snazší začít hovor na iPhonu a poté, co dorazíte domů, pokračovat na vašem Macu. Nově váš počítač pozná, že jste poblíž a nabídne vám možnost pokračovat v konverzaci na něm. Stačí jen stisknout tlačítko v zobrazeném dialogovém okně. A takhle to navíc funguje i mezi dalšími Apple zařízeními. S hovorem se zároveň přepojí i Bluetooth sluchátka, která právě používáte. Při videohovorech pak nově budete moci využít sílu iPhonu a jeho zadní fotosoustavy. Funkce Kontinuit vám umožní připojit iPhone, a tak získáte možnost centrálního záběru i u MacBooků s procesorem Intel. Ve váš prospěch bude hrát i možnost studiového světla a portrétního režimu, pro ještě dokonalejší zážitek z videohovorů.

Další zajímavosti v macOS Ventura

Velmi zajímavou novinkou je, že Apple se chce zaměřovat na hraní náročných a Áčkových her, kterým by měla dopomáhat aplikace Meta 3. První vlaštovkou bude Resident Evil Village. Vylepšení se pak dočkalo i Game Centrum, které se zaměřuje na interaktivitu nebo funkce SharePlay. Skrze FaceTime nově můžete sdílet i panely v Safari. Prohlížeč od Applu také dostává do vínku nové možnosti přihlášení díky přístupovým klíčům a prohlížení webu by mělo být o poznání rychlejší.

iPad v nejlepší formě pro práci díky iPadOS 16

Stále více se iPady přibližují plnohodnotným zařízením, která jsou vhodná pro práci a v lecčem dokáží zastoupit Mac. Proto i zde najdeme Stage Manager pro ještě lepší práci s aplikacemi, a tak můžete využívat několik oken podle toho, jaký úkol zrovna řešíte. iPad Pro nebo iPad Air (s M1 čipem) se dočkají podpory externího displeje, takže získáte další obrazovku navíc (nejde o zrcadlení). Snadno tak přetahujte soubory z jedné plochy na druhou, protože teď můžete pracovat separátně a mnohem efektivněji.

Pokud vlastníte 12,9palcový iPad Pro, ten nově umí zobrazovat referenční barvy běžných barevných standardů a zároveň formáty videí SDR a HDR. Dostanete tak přesné barvy, které přijdou vhod ve chvíli, kdy pracujete na projektech, u nichž na přesnosti opravdu záleží. Díky funkci SideCar můžete iPad Pro používat jako referenční monitor pro vaše projekty v kreativních aplikacích pro tvorbu profesionálního obrazového obsahu.

WatchOS 9 pro ještě lepší formu

Nejzásadnější novinkou, která přišla s oznámením WatchOS 9 je připomínání léků. To využijí zejména ti, kdo chtějí mít přehled o svých medikamentech a zároveň nepropásnout chvíli, kdy si prášky vzít. Přidat si samozřejmě můžete i vitamíny a další doplňky stravy. Tahle funkce však bude dostupná i ve vašem iPhonu.

Ve své podstatě se nové WatchOS 9 nese v duchu menších vylepšení. Mnohem lépe pozorujte svůj trénink a také sledujte například zóny tepové frekvence, výkon nebo převýšení. Ještě lépe si přizpůsobíte cvičení na míru podle toho, jakým stylem jste se rozhodli trénovat. Pokud často běháte, pak si své oblíbené trasy můžete zopakovat a zkusit překonat vaše limity. Nově pak Apple Watch budou automaticky přecházet mezi plaváním, jízdou na kole a během. Detailnější budou i statistiky v aplikacích pro cvičení i spánek. Celkový dojem si pak můžete ještě dotvořit s novými ciferníky nebo si vše vyladit podle sebe.

 

Prohlédněte si to nejzajímavější s KeyNote v krátkém videu

Vážíme si spokojenosti našich zákazníků

Velká spokojenost, vstřícnost a super personál

Ověřený zákazník
18.12.2018

Zboží jsem si objednala (novinka nebyla na skladě). Z prodejny mi volali, že je zboží připraveno k odběru, přestože na stránkách jej stále neměli "na skladě". Je příjemné vědět, že služba objednání zboží funguje a jste přednostně odbaven :-) Pán na prodejně byl příjemný. Celkově obchod doporučuji.

Ověřený zákazník
25.04.2016

příjemný

Ověřený zákazník
06.12.2016

Prémiový obchod se skvělou nabídkou!

Ověřený zákazník
25.06.2016

Komunikace obchodu a rychlost dodání

Ověřený zákazník
10.01.2023

Rychlost, spolehlivost

Ověřený zákazník
11.03.2023

100% doporučuji a ráda se vrátím

Ověřený zákazník
20.04.2020

E-shop velmi přehledný

Ověřený zákazník
07.12.2017

nevím, nezkoumal jsem

Ověřený zákazník
07.12.2016

E-shop by mohl být přehlednější

Ověřený zákazník
21.01.2018
Všechny recenze