Obří výkon v příjemných rozměrech, to je Mac Studio
Spekulovalo se o tom, jak asi bude vypadat počítač pro profesionály v provedení Apple Silicon. První vlaštovkou je stolní počítač Mac Studio. To nemůže popřít, že designové zpracování vychází z řady mini – hranatý a s oblými tvary. Bez sebemenších problémů se vejde pod většinu monitorů.
V malém těle obří síla
Mac Studio přináší ten nejvyšší možný výkon, který je momentálně na trhu s jablečnými počítači k dispozici. Na výběr je ze dvou výkonnostních variant, a tak se stírají hranice toho, co je možné na počítači Mac s procesory Apple Silicon dělat. Cenovka startuje na 56.990 Kč a základní varianta v sobě ukrývá čip M1 Max. Ten se představil na podzim s novými 14” a 15” MacBooky Pro. Procesor v sobě ukrývá 10jádrový CPU, v případě grafického výkonu si vyberete z variant 24/32jádrovým GPU a 16jádrovým Neural Engine. Společně s vysokým výkonem s sebou M1 Max přináší i potřebnou úsporu energie. Procesor tak umožňuje 8 streamů 8K ProRest videa, s 57 miliardami tranzistorů zvládá až 11 biliónů operací za sekundu a bez sebemenšího zaškobrtnutí si poradí s kódováním a dekódováním formátů H.264, HEVC a ProRes.
Úplně nově oznámený procesor z rodiny Apple Silicon posouvá hranice o úroveň výš. M1 Ultra v sobě ukrývá výkon dvou M1 Max. Díky tomu dokáže přehrávat až 18 streamů, 8K ProRes videa, se 114 miliardy tranzistorů zvládne až 22 biliónů operací za sekundu. Proto se z Mac Studio stává stolní počítač, který je opravdu připraven na nejnáročnější práci.
Navržen pro profesionály
Procesory M1 Max a Ultra jsou vyloženě stvořené pro profesionální uživatele, a tak tomu odpovídá i cena, která se může vyšplhat až k 236.990 Kč v závislosti na konfiguraci. Mac Studio je tak navrženo na práci s náročnými aplikacemi ať už se věnujete úpravě fotek a tvorby grafiky přes střih videí ve vysokém rozlišení až po tvorbu 3D modelů či virtuální reality – tím výčet možností zdaleka nekončí. Pro práci je samozřejmě důležitá i konektivita. Tu Mac Studio splňuje na jedničku. Z přední strany najdete: 2× USB-C a 1× SDXC slot. V zadní části je ukryto: 4× Thunderbolt 4, 1× 10Gb ethernet, 2× USB-A, 1× HDMI a 1× 3,5mm sluchátkový konektor. Bez problémů tak zvládnete připojit až 5 monitorů v rozlišení 8K. Snadno načtete fotky, připojíte sluchátka i monitor přes HDMI. Prostě vás při tvorbě vysněného studia nebude nic omezovat a můžete tak profesionálně tvořit bez hranic.
Ponoř se do obrazu se Studio Display
Po boku nového Macu vychází i Studio Display, který má s počítači Mac tvořit nerozlučnou dvojici. Přináší 27palcovou plochu s rozlišením 5K Retina a startuje na cenovce 42.990 Kč. Monitor má přes 14,7 milionu pixelů a jas 600 nitů s širokým barevným rozsahem P3, díky čemuž detaily ožívají před očima. Pro ještě lepší celodenní zážitek je Studio Display vybaveno technologií True Tone pro automatickou úpravou teploty barvy v závislosti na okolním světle. Antireflexní vrstva sníží odrazy, a tak uleví očím a zároveň zlepší čitelnost. Dodatečně se dá Studio Display pořídit i s nanotexturou, kterou Apple představil u Pro Display XDR, pro ještě lepší obrazovou kvalitu v místech s přímým či slunečním světlem.
Víc než jen monitor
Čím Studio Display určitě zaujme, je procesor A13 Bionic. Ten spolupracuje s 12MPx integrovanou širokoúhlou kamerou a přináší při videohovoru možnost centrálního záběru. Monitor také disponuje 6 reproduktory, tedy 4 woofery, které se postarají hutná a čisté basy bez zkreslení, zatímco 2 tweetery dodávají bezchybný střed a jasné podání výšek. Ve spojení s čipem A13 Bionic přináší prostorový zvuk u hudby i filmů podporující Dolby Atmos. Pro ještě lepší zážitek při on-line komunikaci disponuje Studio Display 3 mikrofony studiové kvality. Díky tomu je zaručen čistý zvuk a vy se tak nemusíte bát o to, že by byl slyšet okolní šum. Získáte tak vybavení, které nemá v žádném monitoru obdoby.
Připojte vše potřebné bez problémů
S třemi USB-C porty s rychlostí přenosu až 10 Gb/s bez problémů využijete jakoukoliv periferii. Port Thunderbolt umožňuje připojit veškerá zařízení k Studio Display pomocí jednoho kabelu k Macu. Pro majitele MacBooku je pak možnost i přes toto rozhraní dobíjet svůj notebook.
Na koho cílí Mac Studio a Studio Display
Upřímně můžeme říct, že Mac Studio ani Studio Display rozhodně nejsou navrženy pro běžného zákazníka, což je patrné z ceny i názvu.
Komu Mac Studio a Studio Display může změnit život?
- Grafikům a fotografům, kteří potřebují pracovat s velkým množstvím vrstev.
- Filmařům a video editorům, kteří se zabývají střihem a postprodukcí v nejvyšším rozlišení.
- Vývojářům náročných 3D aplikací a virtuální reality.
- Všem, kteří se zabývají tvorbou profesionálních zvukových a hudebních souborů.
- Všem tvůrcům, kteří potřebují ultimativní výkon.
Jak Mac Studio, tak Studio Display se zaměřují na to, aby vyhovovaly profesionálům, kteří hledají i nekompromisní výkon a potřebují kvalitní zobrazení. Cena obou zařízení v základní výbavě se pohybuje v rozmezí 43 až 57 tisíc korun, takže bezpochyby naleznou své využití i v menších firmách.
Vyobrazení je pouze ilustrativní.