iSETOS.cz
Přivítejte nové Mac Studio a Studio Display

Přivítejte nové Mac Studio a Studio Display

 
Publikováno dne 18.03.2022

První letošní Apple Keynote si odbyla premiéru 8. března, kde kalifornská společnost představila řadu vylepšených modelů. Záři reflektorů si však uzmuly dva produkty, které určitě vzbudily nadšení u nejnáročnějších uživatelů. Nemluvíme o ničem jiném než Mac Studio s novým procesorem M1 Ultra a také Studio Display. Pojďme se na jednotlivé novinky podívat pěkně zblízka.

Obří výkon v příjemných rozměrech, to je Mac Studio

Spekulovalo se o tom, jak asi bude vypadat počítač pro profesionály v provedení Apple Silicon. První vlaštovkou je stolní počítač Mac Studio. To nemůže popřít, že designové zpracování vychází z řady mini – hranatý a s oblými tvary. Bez sebemenších problémů se vejde pod většinu monitorů.

V malém těle obří síla

Mac Studio přináší ten nejvyšší možný výkon, který je momentálně na trhu s jablečnými počítači k dispozici. Na výběr je ze dvou výkonnostních variant, a tak se stírají hranice toho, co je možné na počítači Mac s procesory Apple Silicon dělat. Cenovka startuje na 56.990 Kč a základní varianta v sobě ukrývá čip M1 Max. Ten se představil na podzim s novými 14” a 15” MacBooky Pro. Procesor v sobě ukrývá 10jádrový CPU, v případě grafického výkonu si vyberete z variant 24/32jádrovým GPU a 16jádrovým Neural Engine. Společně s vysokým výkonem s sebou M1 Max přináší i potřebnou úsporu energie. Procesor tak umožňuje 8 streamů 8K ProRest videa, s 57 miliardami tranzistorů zvládá až 11 biliónů operací za sekundu a bez sebemenšího zaškobrtnutí si poradí s kódováním a dekódováním formátů H.264, HEVC a ProRes.

 

Úplně nově oznámený procesor z rodiny Apple Silicon posouvá hranice o úroveň výš. M1 Ultra v sobě ukrývá výkon dvou M1 Max. Díky tomu dokáže přehrávat až 18 streamů, 8K ProRes videa, se 114 miliardy tranzistorů zvládne až 22 biliónů operací za sekundu. Proto se z Mac Studio stává stolní počítač, který je opravdu připraven na nejnáročnější práci.

Navržen pro profesionály

Procesory M1 Max a Ultra jsou vyloženě stvořené pro profesionální uživatele, a tak tomu odpovídá i cena, která se může vyšplhat až k 236.990 Kč v závislosti na konfiguraci. Mac Studio je tak navrženo na práci s náročnými aplikacemi ať už se věnujete úpravě fotek a tvorby grafiky přes střih videí ve vysokém rozlišení až po tvorbu 3D modelů či virtuální reality – tím výčet možností zdaleka nekončí. Pro práci je samozřejmě důležitá i konektivita. Tu Mac Studio splňuje na jedničku. Z přední strany najdete: 2× USB-C a 1× SDXC slot. V zadní části je ukryto: 4× Thunderbolt 4, 1× 10Gb ethernet, 2× USB-A, 1× HDMI a 1× 3,5mm sluchátkový konektor. Bez problémů tak zvládnete připojit až 5 monitorů v rozlišení 8K. Snadno načtete fotky, připojíte sluchátka i monitor přes HDMI. Prostě vás při tvorbě vysněného studia nebude nic omezovat a můžete tak profesionálně tvořit bez hranic.

Ponoř se do obrazu se Studio Display

Po boku nového Macu vychází i Studio Display, který má s počítači Mac tvořit nerozlučnou dvojici. Přináší 27palcovou plochu s rozlišením 5K Retina a startuje na cenovce 42.990 Kč. Monitor má přes 14,7 milionu pixelů a jas 600 nitů s širokým barevným rozsahem P3, díky čemuž detaily ožívají před očima. Pro ještě lepší celodenní zážitek je Studio Display vybaveno technologií True Tone pro automatickou úpravou teploty barvy v závislosti na okolním světle. Antireflexní vrstva sníží odrazy, a tak uleví očím a zároveň zlepší čitelnost. Dodatečně se dá Studio Display pořídit i s nanotexturou, kterou Apple představil u Pro Display XDR, pro ještě lepší obrazovou kvalitu v místech s přímým či slunečním světlem.

 

Víc než jen monitor

Čím Studio Display určitě zaujme, je procesor A13 Bionic. Ten spolupracuje s 12MPx integrovanou širokoúhlou kamerou a přináší při videohovoru možnost centrálního záběru. Monitor také disponuje 6 reproduktory, tedy 4 woofery, které se postarají hutná a čisté basy bez zkreslení, zatímco 2 tweetery dodávají bezchybný střed a jasné podání výšek. Ve spojení s čipem A13 Bionic přináší prostorový zvuk u hudby i filmů podporující Dolby Atmos. Pro ještě lepší zážitek při on-line komunikaci disponuje Studio Display 3 mikrofony studiové kvality. Díky tomu je zaručen čistý zvuk a vy se tak nemusíte bát o to, že by byl slyšet okolní šum. Získáte tak vybavení, které nemá v žádném monitoru obdoby.

Připojte vše potřebné bez problémů

S třemi USB-C porty s rychlostí přenosu až 10 Gb/s bez problémů využijete jakoukoliv periferii. Port Thunderbolt umožňuje připojit veškerá zařízení k Studio Display pomocí jednoho kabelu k Macu. Pro majitele MacBooku je pak možnost i přes toto rozhraní dobíjet svůj notebook. 

Na koho cílí Mac Studio a Studio Display

Upřímně můžeme říct, že Mac Studio ani Studio Display rozhodně nejsou navrženy pro běžného zákazníka, což je patrné z ceny i názvu. 

Komu Mac Studio a Studio Display může změnit život?

  • Grafikům a fotografům, kteří potřebují pracovat s velkým množstvím vrstev.
  • Filmařům a video editorům, kteří se zabývají střihem a postprodukcí v nejvyšším rozlišení.
  • Vývojářům náročných 3D aplikací a virtuální reality.
  • Všem, kteří se zabývají tvorbou profesionálních zvukových a hudebních souborů.
  • Všem tvůrcům, kteří potřebují ultimativní výkon.

Jak Mac Studio, tak Studio Display se zaměřují na to, aby vyhovovaly profesionálům, kteří hledají i nekompromisní výkon a potřebují kvalitní zobrazení. Cena obou zařízení v základní výbavě se pohybuje v rozmezí 43 až 57 tisíc korun, takže bezpochyby naleznou své využití i v menších firmách.

 
 

Vyobrazení je pouze ilustrativní.