iSETOS.cz
Seznamte se s prvními MacBooky s Apple čipem M2

Seznamte se s prvními MacBooky s Apple čipem M2

 
Publikováno dne 15.07.2022

Na letošní konferenci pro vývojáře došlo k představení nových operačních systémů, na něž se jableční uživatelé mohou ve finální verzi těšit na podzim. Kromě softwarových novinek na WWDC 2022 spatřila světlo světa nová generace procesorů Apple Silicon. Skoro po dvou letech se tak aktualizace dočkaly dva nové modely počítačů Apple. Čipem M2 je osazen MacBook Pro 13" a MacBook Air. Pojďme se blíže podívat na novinky.

Středem zájmu zbrusu nový MacBook Air M2

Troufáme si říci, že nejvíce pozornosti na sebe strhává MacBook Air s M2 čipem. Ten se rozloučil s typickým dílenským zpracováním, na nějž byli uživatelé těchto Maců zvyklí (zužující se konstrukce). Letošní designové řešení řadu Air posouvá blíže k nové filozofii, kterou u Applu započal MacBook Pro 14" a MacBook Pro 16". To do řady Air přináší několik zásadních novinek, které níže vypíchneme. Nově je však k dostání přenosný počítač v dalších dvou barvách – inkoustově modré a hvězdně bílé.

Nový design rozhodně nadchne

I když si nový MacBook Air M2 prošel proměnou od základu, stále půjde o nejkompaktnější přenosný počítač z dílny Apple. Je tenký pouhých 11,3 mm s hmotnostní 1,22 kilogramů. Tělo počítače je vyrobeno z celohliníkového dílu, a tak jde o jedinou řadu MacBooků bez aktivního chlazení. To je možné díky energeticky úspornému čipu M2, který zvládne běžnou práci velmi efektivně a náročnější úkony ho také nechají chladným.

S novou designovou filozofií se u MacBooků Air M2 znovu shledáte s dobře známým typem dobíjení. Řeč není o ničem jiném než o technologii MagSafe, která funguje na bázi magnetického portu a vrací se zpět po dlouhých letech. Díky tomu se rozšiřuje konektivita a nyní tak můžete počítat s dvěma konektory Thunderbolt 4 pro připojení externích periferií nebo jednoho monitoru. Na druhé straně pak najdete 3,5mm jack konektor s podporou vysokoimpedančních sluchátek.

Liqiud Retina Display s kvalitní kamerou

Velkou výsadou nového MacBooku Air s M2 je naprosto nádherný a také o něco větší 13,6palcový Liquid Retina displej. Ten ještě více zužuje rámečky a přibližuje se k okrajům. V horní části se pak nachází výřez v podobě notche, ve kterém se ukrývá přední kamera. Ta se letos dočkala výrazné změny.

Rozlišení displeje činí 2560 × 1664 pixelů. Čím však MacBook Air M2 osloví je i maximální hodnota jasu 500 nitů, s níž obraz bude výrazně jasnější. O vynikající barevnost se postará široký barevný rozsah P3. Snadno tak vynikne každý detail a vše bude působit nevídaně živě – ať už sledujete film, pracujete s fotografiemi nebo editujete videa. Samozřejmostí je i podpora technologie True Tone, která přizpůsobuje podání barev prostředí, v němž se nacházíte a chrání vaše oči před únavou.

Výrazným vylepšením, pokud jste milovníci videohovorů, je 1080p FaceTime HD kamera. Větší rozlišení (o 50 %) spolu se snímačem přináší vyšší kvalitu, ale také lépe zvládá pracovat v prostorech se slabším osvětlením. O vše se postará nový čip M2, který taktéž nabízí funkci centrálního záběru nebo možnost rozostřeného pozadí. Abyste na videohovoru nevypadali jen skvěle, jde ruku v ruce s kamerou u MacBooku Air M2 i nově zpracovaná soustava tří mikrofonů. Pokročilé algoritmy formování paprsků se postarají o to, aby hlas byl naprosto čistý. Druhá strana vám vždy bude dokonale rozumět.

MacBook Air M2 vás potěší i v dalších ohledech

Psaní na Magic Keybord si zamilujete, protože má funkční klávesy pro snadné ovládání systému macOS a zároveň přináší pohodlný zdvih. Chybět tu nemůže ani vypínací tlačítko se zabudovaným Touch ID, s nímž odemknete MacBook Air M2 s naprostou lehkostí, ale také potvrdíte nákupy pomocí Apple Pay. K dispozici vám bude i větší Force Touch trackpad, díky němuž zapomenete na klasickou myš.

Nový zvukový systém v MacBooku Air M2 přináší čtveřici reproduktorů. Ty se vešly do útlé konstrukce a nově jsou umístěny mezi klávesnici a displej. Velmi snadno se ponoříte do filmů i poslechu hudby. Výsledný efekt ještě umocní podpora prostorového zvuku Dolby Atmos, s nímž si užijete vše, co na Macu budete dělat

Nový MacBook Air M2 je v prodeji od 15. července a startuje na ceně 36 990 Kč.

Apple M2 čip posouvá hranice

Nový čip M2 od Applu posouvá hranice výkonu a úspornosti o další level výš. Kombinuje v sobě CPU, GPU, paměť a další potřebné komponenty, aby všechno, co budete dělat, mělo nejen závratnou rychlost, ale také daleko menší dopad na odběr energie. Díky 5nanometrovému zpracování se do nového procesoru vešlo o 25 % více tranzistorů (20 miliard). 

Zato 16jádrový Neural Engine zvládne až 15,8 biliónu operací za sekundu pro ještě rychlejší zpracování úkonů strojového učení. Integrace veškerých součástek do jednoho SoC přináší možnost až 24 GB velmi výkonné paměti RAM, která umožňuje přístup k CPU a GPU a sdílet s nimi svou kapacitu. Propustnost paměti je u čipu M2 o 50 % vyšší než u předchozí generace, a tak se můžete těšit až na 100 GB/s. Veškerá práce tak bude plynulá a nic vás nezastaví. CPU je až o 18 % rychlejší a až 10jádrové GPU přinese nárůst zhruba 35 %.

Trochu opomenutý, ale přesto upgradovaný MacBook Pro 13"

Oblíbený MacBook Pro 13" s M2 působí odstrčeně. Nejenže jako jediný neprošel designovou změnou, ale tváří se, jako by na něj v Applu zapomněli. Počítat můžete se zastaralým, ale přesto krásným designem, který bude momentálně vyčnívat mezi jeho většími bratříky MacBook Pro 14" a MacBook Pro 16". Na druhou stranu může jít o model, který se zavděčí uživatelům, kteří jsou více konzervativní.

Kromě nového čipu se pod povrchem MacBooku Pro 13" s M2 odehrály jen drobné změny. Reproduktory dostaly podporu prostorového zvuku a vylepšení se dočkal i 3,5mm sluchátkový konektor, který teď podporuje vysokoimpedanční sluchátka. Počítač také snímá vaši hlavu a podle toho vám přizpůsobí zvukový zážitek.

Nový MacBook Pro 13" M2 je v prodeji od 17. června a startuje na ceně 38 990 Kč.

Vážíme si spokojenosti našich zákazníků

Vše proběhlo v pořádku, nemám výhrady.

Ověřený zákazník
18.09.2023

Nakupuji zde opakovaně, vždy vše v naprostém pořádku, komunikace probíhá v pohodě, zboží vždy pečlivě zabalené a dorazí to naprosto turbo!

Ověřený zákazník
15.09.2023

Rychlost, spokojenost s doručením.

Ověřený zákazník
05.09.2023

OK

Ověřený zákazník
20.08.2023

Nakupoval jsem asi podruhé a stejně jako u prvního nákupu, bylo vše v pořádku. Zboží bylo doručeno rychle a bylo pečlivě zabaleno .

Ověřený zákazník
15.08.2023

S obchodem jsem velmi spokojený, určitě nebudu mít problém nakoupi znovu :)

Ověřený zákazník
14.08.2023

Zboží mi bylo doručeno hned následující den, i když jsem objednával relativně pozdě odpoledne. Nakupuji zde už podruhé a opět vše proběhlo ukázkově. Obchod mohu jen doporučit.

Ověřený zákazník
03.08.2023

Aktuální iPad Pro za 75% RRP

Ověřený zákazník
03.08.2023

Fast but poor communication

Ověřený zákazník
31.07.2023

Objednala jsem si zboží s tím, že dorazí 13.7. (Na stránkách i při dokončení nákupu to bylo jasně uvedeno). Normálně datum neřeším, ale teď pro mě bylo extrémně důležité, protože v dalším týdnu se chystáme pryč. 13.7. Nic, volám na zákaznickou linku - ochota 0, zboží nejde nikde vyzvednout, nejde změnit doručení/vyzvednutí, prostě si musím počkat, než mi ho kurýr z DPD doručí. Ještě ten den (13.7.) jsem dostala zprávu, že zboží bude ten den předáno dopravci a doručené do 1-2 pracovních dnů (svitla ve mě naděje, že DPD je rychlé a že když ve čtvrtek vyzvedne, v pátek doručí. V ten den ale zboží přepravci určitě předáno nebylo, DPD při převzetí zboží totiž posílá email, který dorazil o den později a k mé smůle to znamená, že objednané zboží dorazí až v pondělí v příštím týdnu, kdy už ale nebudeme doma a budu čekat dalších několik týdnů, než budu moci zboží používat. Chápu, že se něco může zdržet pokazit, to se děje, ale vadí mi neochota a laxnost. Před dvěma měsíci jsem objednávala zboží a měla jsem ho do druhého dne. Eshop určitě není špatný, myslím, že jsem měla jen smůlu, hlavně na lidi…..

Ověřený zákazník
15.07.2023
Všechny recenze